:: دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1400 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 42-51 برگشت به فهرست نسخه ها
تاًثیر امید درمانی بر روحیه سالمندان
الهام صابری نوغابی، سمانه نجفی، نجمه ابراهیمی، حسین شبان، علی غفاری، محمدمهدی عباسی، رضا نوری*
دانشگاه علوم پزشکی گناباد
چکیده:   (566 مشاهده)
مقدمه: با توجه به افزایش جمعیت سالمندان و شیوع اختلالات روان در این گروه، انجام مداخلات جهت ارتقاء سطح سلامت روان آن­ها حائز اهمیت می­باشد. روحیه نیز یکی از ابعاد سلامت روان است که بر همه ابعاد سلامتی انسان تاًثیر می­گذارد. لذا این پژوهش با هدف تعیین تاًثیر امید­درمانی بر روحیه سالمندان شهر گناباد انجام شد.
روش کار: این مطالعه تجربی درسال 1394 در شهر گناباد انجام شد. جامعه آماری تمام سالمندان تحت پوشش مراکز سلامت جامعه بودند. 50 سالمند که معیار­های ورود به مطالعه را داشتند به روش تصادفی سیستماتیک انتخاب و بصورت مساوی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه­های مشخصات جمعیت­شناختی و سنجش روحیه فیلادلفیا بود. قبل از مداخله پرسشنامه­ها تکمیل شد و سپس برای گروه آزمایش روان­درمانی مبتنی بر نظریه امید اشنایدر طی 8 جلسه 90 دقیقه­ای و هفته­ای یک بار انجام شد. مجدداً بلافاصله و یک ماه بعد از مداخله پرسشنامه تکمیل گردید. تجزیه و تحلیل داده­ها با آزمون­های آنالیز واریانس، کای اسکوئر و تی مستقل و با استفاده از نرم­افزار SPSS  نسخه 16 انجام شد.
یافته ­ها: نتایج مطالعه نشان داد میانگین نمره روحیه یک ماه بعد از مداخله در گروه آزمایش و کنترل به ترتیب برابر با 73/1 ± 00/14 و 02/3 ± 33/7 بود. در گروه آزمایش میزان نمرات ابعاد روحیه، بلافاصله و یک ماه بعد از مداخله به طور معنی­داری نسبت به گروه کنترل افزایش داشته است (05/0>P).
نتیجه ­گیری:  با توجه به اینکه در این مطالعه امید­درمانی در افزایش روحیه سالمندان تاًثیر مثبت داشت، پیشنهاد می­شود از این روش برای مراقبت بهتر از سالمندان و در جهت افزایش روحیه آن­ها در جامعه، بیمارستان و خانه سالمندان استفاده شود.
واژه‌های کلیدی: امید درمانی، روحیه، سالمندان
متن کامل [PDF 286 kb]   (101 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: مسائل ذهنی و روانشناختی سالمندان
دریافت: 1399/8/20 | پذیرش: 1399/9/26 | انتشار: 1400/2/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها